Salony Optyczne Online sp.z o.o. www.kontaktowe.pl

Typy i rodzaje soczewek kontaktowych - wybór szkieł kontaktowych

Soczewki kontaktowe są coraz chętniej wybierane przez osoby, które zmagają się z wadami wzroku. Kojarzą się z większą estetyką i dają więcej swobody aniżeli tradycyjne okulary. Są dyskretne i jeśli ktoś zmaga się z niewielką wadą wzroku, to korekta przy użyciu szkieł kontaktowych jest godna uwagi. Na początku, zakładanie szkieł kontaktowych może wydawać się problematyczne, natomiast wystarczy poznać kilka zasad użytkowania, by sobie dobrze z tym poradzić.
Warto też poznać podstawowe informacje o "kontaktach", gdyż to pomaga podjąć decyzję o zdecydowaniu się na nie.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe traktowane są jako zindywidualizowana metoda korekcji wzroku. W związku z tym, dzieli się je na kilka typów i podtypów. Tego rodzaju klasyfikacja jest potrzebna, ponieważ pomaga dobrać soczewki kontaktowe nie tylko do konkretnej wady wzroku, z jaką zmaga się pacjent, ale również do tego, jaki osoba ta prowadzi styl życia. Inne szkła kontaktowe będą przydatne osobom aktywnym, a jeszcze inne - osobom prowadzącym spokojny tryb życia. Najczęściej soczewki kontaktowe dzieli się ze względu na:

• przeznaczenie
  • materiał wykonania
  • rodzaj korygowanej wady wzroku
  • tryb wymiany
  • tryb noszenia.

Pod względem przeznaczenia soczewek kontaktowych wyróżniamy soczewki:

• korekcyjne stosowane stricte w celu korekty wady wzroku
  • terapeutyczne używane jako opatrunki po operacjach oczu
  • kosmetyczne podkreślające kolor oczu bądź lekko go zmieniające.

Z uwagi na materiał wykonania wyróżnia się soczewki:

• twarde przeznaczone dla osób z dużą wadą wzroku
  • miękkie hydrożelowe i silikonowo - hydrożelowe zwiększające przepuszczalność tlenu.

Pod kątem rodzaju korygowanej wady wzroku soczewki kontaktowe klasyfikuje się na:

• sferyczne przeznaczone do korekcji krótko -  i dalekowzroczności
  • toryczne korygujące astygmatyzm
  • progresywne korygujące starczowzroczność.

Soczewki kontaktowe dzieli się także ze względu na tryb wymiany, wyróżniając: soczewki kontaktowe jednodniowe,

Ostatni podział soczewek dotyczy bezpośrednio trybu ich noszenia. Tutaj wyróżnia się szkła kontaktowe:

• dzienne zdejmowane przed snem
  • elastyczne które mogą być wykorzystywane również w nocy
  • całodobowe niewymagające zdejmowania.

Czym się kierować wybierając soczewki kontaktowe?

Powyższa klasyfikacja z pewnością pomaga zorientować się w tym, jaki rodzaj soczewek kontaktowych okaże się najodpowiedniejszy dla nas. Jednak, warto skonsultować się z okulistą lub z optometrystą, którzy przeprowadzą wnikliwy wywiad dotyczący historii choroby oczu oraz wykonają badanie wzroku w lampie szczelinowej. Na tej podstawie można zadecydować, czy dany pacjent może nosić szkła kontaktowe. Dodatkowo, specjalista pomoże również trafnie dopasować pierwsze soczewki kontaktowe. Dopiero takie postępowanie pozwala na bezbłędne wybranie szkieł, przystosowanych do wady wzroku oraz do prowadzonego przez pacjenta trybu życia. Dzięki temu można w sklepie internetowym kontaktowe.pl wybrać odpowiedni rodzaj soczewek. Zwłaszcza, że wybór jest spory, a produkty podzielone są na kategorie, ułatwiające dokonanie właściwego zakupu.

www.kontaktowe.pl
Salony Optyczne Online sp.z o.o.
Kontakt: 76 870 32 20
Jaworowa 9